למה חשוב להעלות את המודעות לספורט כבר מגיל צעיר?

מודעות לספורט

המודעות לספורט מגיל צעיר יכולה לסייע לא רק לבריאותם של הילדים בגילאים מבוגרים יותר אלא גם לתרום להתפתחותם. השאלה שנשאלת היא איך בדיוק מעלים את המודעות מבלי שהילדים יביעו התנגדות, ואנחנו כאן בדיוק בשביל זה.

הגיע הזמן לשבור את המיתוס: ספורט בגיל צעיר לא פוגע בהתפתחות הילד, אלא להפך

אחד המיתוסים המוכרים ביותר בתחום הספורט נוגע לכך כי במידה וילדים מתאמנים, האימון עצמו עלול לפגוע בתהליך של בניית השרירים והשלד ובהתאם לכך לפגום בתהליך ההתפתחות התקין. מדובר במיתוס אותו צריך לנפץ, וזאת בשל העובדה כי שורה ארוכה של מחקרים שנערכו בנושא בשנים האחרונות העלו כי לספורט בגיל צעיר יש יתרון מובנה הכולל בין היתר הפחתה בסיכוי להשמנה, כמו גם התפתחות מוטורית טובה יותר מאשר ילדים שלא מבצעים פעילות ספורטיבית מכל סוג. למעשה, אורח החיים המודרני גורם לכך כי רבים מהילדים לא מבצעים פעילות גופנית סדירה ובעקבות כך נרשם זינוק במספר הילדים שמאובחנים עם השמנת יתר כמו גם סובלים מבריחת סידן שמשפיעה מאוד על בריאותם. הקנייה של הרגלי ספורט מגיל צעיר יכול בהחלט לסייע להתפתחותם אך גם להנחיל בעבורם את החשיבות של אורח חיים בריא, תזונה נכונה הכוללת בין היתר מוצרי חלבון ביצה להצלחת האימון. מאחר וילדים הם בעלי כלים תחושתיים תנועתיים ניתן דרך גיוון התנסויות גופניות לשכלל את התנועות הרצוניות ובהתאם לכך לעודד תחושת מסוגלות עצמית כמו גם גדילה והתפתחות.

מה חשוב לדעת לגבי ספורט בגיל צעיר?

הקנייה של ספורט מגיל צעיר מהווה חלק בלתי נפרד משיטות החינוך של כל הורה, מתוך מטרה כאמור להבטיח את בריאותו של הילד והימנעות ככל האפשר מתופעות של השמנה, סכרת ובריחת סידן. בכדי לעודד את הילדים לבצע פעילות ספורטיבית חשוב שאתם כהורים תסבירו את החשיבות של ספורט דרך התנסויות שונות שנועדו לחשוף את הילדים לפעילויות ספורטיביות שמשלבות הנאה אך גם הנעה של הגוף. מאחר וילדים רואים בהורים כמודל לחיקוי, ספורט ביחד עם כל בני המשפחה יכול לתרום באופן משמעותי להעלאת המודעות ואף לתהליך של חיקוי הדמות הסמכותיות באופן שהופך את הספורט לחלק בלתי נפרד מחיי המשפחה, עוד בגילאים צעירים מאוד. עם זאת, במידה ויש לילד רקע רפואי או מחלות גנטיות חשוב ליצור קשר עם מאמן כושר המתמחה בגילאים צעירים לצורך התייעצות לגבי פעילויות ספורטיביות המתאימות לגיל ולמשקל של הילד, מתוך מטרה לשפר את איכות התנועה של ילדים שנמצאת בשנים האחרונות במגמת ירידה.

השפעה ממשית על מיומנות למידה

העלאת המודעות של ספורט בפני ילדים איננה כוללת רק את הנושא הפיזי אלא גם ההתפתחותי בכל הקשור לשיפור מיומנות למידה. במהלך שנותיו הראשונות עיקר החוויות של הילד קשורות לתחושה של מגע, לפעילות גופנית סדירה יש השפעה משמעותית על מיומנות הלמידה בשל התפתחות הקשרים החשמליים במוח שמתבצעים בצורה טובה יותר כאשר מבצעים פעילות ספורטיבית, מכל סוג. על כן, ההמלצה הגורפת מצד רופאים היא לחשוף ילדים החל מגיל שנתיים לפעילות ספורט המעוררת את המערכת הסנסו-מוטורית שהיא חיונית מאוד לצורך התפתחות של מיומנות למידה רבות. על כן, הסברה נכונה לילדים והנגשה של פעילויות ספורטיביות באוויר הפתוח או אפילו בבית דרך משחק משותף מהווה את הדרך הבטוחה והטובה ביותר לצורך התפתחותם התקינה של ילדים אך לצד זה גם מהווה הזדמנות מצוינת ליצירה של זמן איכות משותף שנועד להנחיל עוד מגיל צעיר את החשיבות של אורח חיים בריא ומאוזן הכולל ספורט ותזונה נכונה.

נגישות
גלילה לראש העמוד