הילדים של היום הם העובדים של המחר: איך מפתחים יצירתיות אצל ילדים?

פיתוח  יצירתיות בקרב ילדים היא אחת המשימות החשובות ביותר של כל הורה. למעשה, באמצעות חשיבה המשלבת יצירתיות בגיל צעיר ניתן לספק לילדים כלים שבהם הם יוכלו בעתיד להשתמש גם במסגרת הלימודים אבל גם במסגרת העבודה ואפילו בחייהם הפרטיים, כחלק מהבנה כי פיתוח של מיומנות זו היא בעלת השפעה לא רק על העתיד שלהם אלא גם על היכולת לנקוט בפעולות בשטח שנועדו להוביל לקבלת החלטות המבוססת על חשיבה מחוץ לקופסה.  החל מגיל שנתיים אפשר להתחיל לפתח את המיומנות הזו, כאשר חשוב להבין כי חשיבה יצירתית מאפיינת מגוון רחב של תהליכים קוגניטיביים שיוצאים מדפוס מוכר לרעיון מקורי. אפשר לתת מגוון רחב של דוגמאות לדפוסים כאלו  – החל מסקרנות, המללה, הנמקה ועוד. מאחר ובגילאים צעירים המוח של הילדים עוד מתפתח, ניתן לנצל מגוון רחב של פעילויות שירחיבו את הספקטרום היצירתי ובהתאם לכך יאפשרו לכם כהורים להעניק לילדים יכולת לפתח מיומנות יצירתית שהיא קריטית בעבור כל הורה. כיצד תעשו זאת? להלן הפרטים.

פיתוח יצירתיות באמצעות פעילות יצירה

על מנת לחשוף את הילדים לסיטואציות שהם לא מכירים ובהתאם לכך גם להדגיש את הפן של היצירתיות, ניתן לנקוט במספר דרכים. אחת מהן היא למשל פעילות יצירה. לפעילות יצירתית חשיבות גדולה מאחר והיא גם מאפשרת לעורר את הדימיון של הילד אבל גם מאפשרת להעביר את המסר כי ניתן להשלים את הפעילות במספר דרכים, ולא בדרך אחת. באמצעות בצק למשל אפשר ללמד את הילדים כיצד להכין אלמנטים שונים כמו גם קוביות עץ, כחלק משילוב של פעילות היצירה גם מבחינה מחשבתית אבל גם מבחינה של מגע שמעורר את החושים ובהתאם לכך מסייע לכם להוביל ליצירה של מערך יצירתי, אצלכם בבית.

כיום ניתן לבצע הזמנה של ערכות יצירה דרך חברות מובילות בעלות כספית נוחה ועם התאמה לגיל של הילדים. באתר איך גדלת תוכלו למצוא שפע של רעיונות למשחקי יצירה שאותם הכינו בעבורכם מומחים בתחום של התפתחות הילד, כל זאת מתוך מטרה להעשיר את הידע שלכם ובכך להוביל בסופו של דבר ליצור ביחד מערך משותף שיוביל בסופו של דבר גם ליצירה של זמן איכות ביחד.

 

 

פעילות ספורטיבית – חלק בלתי נפרד מיצירתיות

לעיתים ילדים מתקשים לשמור על ריכוז לאורך זמן, בייחוד בגילאים צעירים. על כן, באמצעות שילוב של פעילות ספורטיבית המומלצת לילדים ניתן יהיה להוביל למערך של גמישות מחשבתית וכן יכולת לבצע פעילות המתבצעת ביחד עם ילדים נוספים, כחלק משיתוף פעולה. היציאה מחוץ לבית וחשיפה לאלמנטים שכוללים חשיבה ומעקב אחר קצב ההתקדמות הוא זה שהופך את הספורט לחלק משמעותי ובלתי נפרד מההתפתחות של ילדים, לא רק באספקט הפיזי אלא גם המחשבתי, לצד יכולת לתפוס פיקוד.

שירים ומוזיקה כחלק מפיתוח של מיומנות יצירתית

לשירים ולמוזיקה בפרט יש השפעה אדירה על הנפש, אבל גם על היכולת של הילד לפתח את חוש השמיעה ואף לנתח את השירים ביחד איתכם, מתוך מטרה להבין את המסר של השיר. למוזיקה יש השפעה ישירה על המוח עוד בזמן שהילדים נמצאים ברחם, כפי שאפשר לקרוא בסקירה המורחבת הזו אשר מציגה שורה של מחקרים שמצאו קשר ישיר בין מוזיקה לבין פעילות מוחית. שילוב של מוזיקה מאפשר גם לכם כהורים להנחיל לילדים אוצר מילים מורחב ואף לנסות לכתוב שיר בעצמכם, כחלק מפיתוח של מיומנות יצירתית ומחוץ לקופסה, כמו למשל שיר שאותו שרים ביחד בזמן צחצוח השיניים.

לסיכום

פיתוח של מיומנות יצירתית אצל ילדים הוא בעל משמעות גם להווה אבל גם להתפתחות שלהם בעתיד, בייחוד כאשר לוקחים החשבון את השינויים שעובר שוק התעסוקה ומשפיעים באופן ישיר על עובדים. יצירתיות מגיעה לידי ביטוי בפתרון של בעיות מורכבות לצד חשיבה מחוץ לקופסה, ועל כן מומלץ החל מגיל שנתיים ולמעשה מהרגע שבו הילד מתחיל לדבר להתחיל ולעבוד איתו באמצעות פעילות יצירה, האזנה למוזיקה לצד פעילות ספורטיבית מאתגרת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד