מה ההבדל בין עורך דין לנוטריון וכיצד זה משפיע עליכם?

נוטריון

רוב הישראלים לא מבלים את שעות הפנאי בחיי היום יום שלהם בהיכרות עם מעמקי העולם המשפטי. בדיוק מסיבה זו, מונחים כמו עורך דין ונוטריון עשויים להפוך לשמות נרדפים למרות שאין מדובר באותו התפקיד. ההכשרה של עורך דין הכשרה בעלת מטרה שונה לגמרי מהכשרתו המקצועית של נוטריון, ולכן יש משמעות גדולה מאוד להגדרות אלו. אבל מה בדיוק ההבדל בין עורך דין ונוטריון, ואיך אתם יכולים לנצל כל אחד מבעלי התפקידים הללו לטובת הצרכים האישיים שלכם –  כל זאת במאמר הבא.

תחומי האחריות של נוטריון

נוטריון הוא עורך דין בעל הסמכה מקצועית של לשכת עורכי הדין, אשר עבר את כל תהליך ההכשרה הדרוש על פי החוק, כולל בחינות לשכה והתמחות מקצועית, כשחשוב להבין כי חתימת נוטריון בעלת משמעות ניכרת. אולם, בשונה מעורך דין רגיל, לנוטריון יש את הזכאות החוקית להיום גם עד, מאשר או אסמכתא לאמירת אמת מבחינה משפטית. המשמעות הבסיסית היא שנוטריון הוא האדם אשר רשאי לאשש או להפריך כל מסמך משפטי אשר נמצא ברשותכם ולהפוך את העדות שלכם לאמינה יותר. במובנים מסוימים לעורך דין יש אחריות גבוהה יותר מבחינת החוק, כי הוא אחראי על הצגת האמת בכתב. לנוטריון קיימות כל הזכויות והסמכויות של עורך דין מומחה רגיל, והוא יכול להוציא אותן לפועל, לצד עבודתו כנוטריון.

למשל, אם אתם מעוניינים לגשת למשרד עורך הדין שלכם על מנת לקבל אישור על אמיתות תרגום של מסמך, ניתן לעשות זאת רק עם עורך דין שלכם מוגדר כ"עורך דין ונוטריון". אתם כאזרחים חייבים לבחור את נותן השירות המתאים לצרכים שלכם מתוך מודעות להבדלים בין עורכי דין מקצועיים ונוטריונים מוסמכים. החוק רואה את עורכי הדין בעלי הסמכה של נוטריון כמעין שלוחה נוספת של בתי המשפט. במקום להעמיס על מערכת המשפט עוד תחומי אחריות, כמו אימות מסמכים, נוטריון ראשי לבצע את עבודת האימות, במקום בית המשפט. זאת מתוקף "חוק הנוטריונים". במקרים מורכבים יותר יכול עורך דין בעל הכשרה כנוטריון לסייע בתהליכי צוואה וירושה. אפילו חתימת נוטריון, היא חתימה מיוחדת אשר מעידה על תפקידו המשפטי השונה.

תחומי האחריות של עורך הדין

לחילופין, כאשר מעוניינים למצוא אדם בעל הכשרה משפטית לטובת טיפול משפטי מקצועי בכל בעיה באשר היא, אתם לא חייבים לפנות אוטומטית לנוטריון. עורכי דין מקצועיים יכולים לייצג אתכם בבית המשפט, במשא ומתן ואפילו בחקירות אל מול שוטרים ובלשים. לעורכי הדין יש תפקיד חשוב בתוך מערכת המשפט והם מהווים נדבך משמעותי בעבודה המשפטית אשר מתרחשת יום יום בכל רחבי הארץ. אז גם אם אין להם הכשרה כנוטריונים הם עדיין, אנשי מקצוע מכובדים שיכולים לסייע לכם בעת צרה, ואתם בהחלט רוצים להוקיר להם כבוד על עבודתם הנאמנה.

נגישות
גלילה לראש העמוד