תקשורת בין אישית וחשיבותה

תקשורת בין אישית היא מכלול של דרכים בהן שני בני אדם ומעלה מתקשרים. מאז ומעולם הייתה חשיבות גבוהה לתקשורת בין אנשים, לא רק בשל צרכים חברתיים אלא גם לצרכים עסקיים. מה חשוב לדעת על תקשורת בין אישית וכיצד ניתן לשפר אותה? ריכזנו בעבורכם את מלוא המידע הנחוץ.

תקשורת בין אישית

לתקשר עם בני האדם

תקשורת היא אלמנט חיוני והכרחי בחיינו, כשבין היתר ראוי להפריד בין תקשורת בין אישית לבין תקשורת המונים. התקשורת למעשה מאפשרת לבני האדם להעביר מסרים, רעיונות ומידע ולייצר קשרים חברתיים ועסקיים שונים. מאמרים אקדמאיים בתקשורת בין אישית יש לא מעט, כשרובם מנתחים סיטואציות חברתיות שונות או מנסים להמחיש את דרכי התקשורת השונות בין בני האדם. המאמרים האקדמאיים בתחום, תורמים מידע רב לעולם הפסיכולוגיה, כמו גם לעולם התקשורת ומדעי הרוח ועל כן הם נלמדים במגוון רחב של קורסים והרצאות במקצועות הללו.

תקשורת בין אישית מתבטאת לרוב באמצעות דיבור ושיח, אבל לא רק. יש כמה וכמה דרכים להביע מסרים ולהעביר מחשבות או אינפורמציה בין בני אדם, בין היתר באמצעות מחוות גוף והבעות פנים. למעשה, תינוקות וילדים קטנים נוטים לתקשר עם הסביבה באמצעים הללו, ולפי תגובות הסביבה מבינים מה הבעות הפנים שלהם משדרות, ומסיקים מכך מסקנות שונות.

התפתחותו החברתית של האדם תלויה באופן חד משמעי בתקשורת בין אישית, ועל כן ניתן ללמוד ממאמרים שונים. עוד בהיותו תינוק, האדם מפתח את כישוריו החברתיים, כשהוא מקבל פידבקים מהסביבה, בין אם באמצעות הבעות פנים ומחוות גוף ובין אם באמצעות קול וצלילים.

מתי עלולים להיווצר קשיים חברתיים?

לא מעט אנשים סובלים מקשיים חברתיים בילדות, שעשויים להופיע גם בבגרותם. במקרים מסוימים זה עשוי לנבוע מלקות או קושי בתקשורת הבין אישית, לרבות היעדר יכולת לשלוט על הבעות פנים או מחוות גוף. משרד החינוך מפעיל לא מעט פעילויות בנושא תקשורת, על מנת להקנות לילדים את מלוא הכלים ליצירת מערכות יחסים חברתיות. פעילויות לתקשורת בין אישית  נעשות בדרך כלל בקבוצות, זאת על מנת לפתח את המיומנויות החברתיות של הילדים ולסייע להם לצלוח מערכות יחסים חברתיות (וכמובן להימנע מקשיים חברתיים שעלולים לפקוד אותם בתקופות שונות במהלך חייהם).

איך לשפר את התקשורת?

בעולם הדיגיטלי, בו רוב מערכות היחסים מתנהלות באמצעות האינטרנט, מאוד מאתגר לייצר קשרים חברתיים פנים מול פנים. כדי לשמר מערכות יחסים ולשפר את התקשורת הבין אישית, חשוב לשמור על כמה דגשים, כשבין היתר כדאי להסתכל לאיש השיח שלכם בעיניים, להקשיב וגם להגיב, ולהיות חלק פעיל בשיחה. כמו כן, חשוב לשמור על תרבות דיון, לא להתפרץ לדברי האחר ולאפשר לו לפרוק את אשר על ליבו. היו סקרנים כלפי חבריכם, כך תוכלו לשפר את מערכות היחסים ולשמור על תקשורת איכותית ונכונה.

 

תקשורת בין אישית היא אלמנט חשוב, והיא ללא ספק מלווה אותנו לכל אורך החיים. חשוב להקדיש לא מעט תשומת לב לנושא, ואף למצוא פעילויות שעשויות להתאים לילדים, על מנת להקנות להם את כל הכלים הנחוצים.

נגישות
גלילה לראש העמוד