הדרך לקריירה מתחילה בצה"ל: איך מסייעים לבני נוער להוציא את המיטב מהשירות הצבאי

גיוס לצה"ל הוא אולי אחד מהרגעים הכי משמעותיים של בני הנוער בחיים, אם לא המשמעותי שבהם. בתוך כך, אנחנו כמחנכים וכהורים חייבים לסייע לבני הנוער שלנו להוציא את המיטב מהשירות הצברי. במאמר הבא נציג בפניכם את הכלים הנפוצים שיסייעו לבני הנוער לעבור את תהליך הגיוס בשלום, ולא פחות חשוב, לעשות שירות משמעותי בצה"ל.

הכנה לצו הראשון

אם אתם רוצים להפציץ בצו הראשון ולהגיע הכי מוכנים שאפשר, אנחנו ממליצים לכם לעשות מבחנים לצו ראשון לדוגמא בחינם. מדובר בסימולציה של שעתיים, כאשר לכל חלק במבחן יש את הזמן הקצוב שלו. מכיוון שלא תוכלו בשום שלב לחזור אחורה ולתקן את התשובות שלכם, מומלץ מאד לבצע את ההכנה הזו. באופן כללי, אנחנו ממליצים לכם להיכנס לאתר צו ראשון, האתר שיעזור לכם לקבל את כל המידע והכלים שאתם צריכים לקראת הגיוס הקרב ובא.

סדנאות להורים של מתגייסים

יש משפט שאומר שחינוך טוב מתחיל בבית. האמת היא, שהדבר נכון גם בכל הקשור לשירות משמעותי בצה"ל. לא פעם אנחנו פוגשים נערים שרוצים בהחלט לעשות שירות משמעותי, אך לא הייתה להם את ההכוונה מהבית לעשות זאת. מטרת הסדנאות הללו היא לעורר את המעורבות שלכם ההורים ולהדגיש בפניכם את החשיבות שבשירות משמעותי. רק הורים מעורבים שמתחברים למסר הזה ידחפו את הילדים שלהם לשירות משמעותי יותר בצה"ל.

תכנית הכנה לצה"ל

כיום יש מגוון רחב של תכניות הכנה לצה"ל, אך אין ספק שאחת התכניות המצליחות היא תכנית המפגישה בין בני נוער מתגייסים ובין מפקדים בכירים שפרשו מצה"ל. במסגרת היום בו מתבצעת התכנית, מגיעים לבית הספר קצינים בכירים, כאשר כל אחד מהם ישמש כמרצה בכיתה אחרת. בין השאר, התכנית כוללת הפעלות שונות בכיתה, צפייה בסרטונים, דיונים שונים ועוד.

הדרך לקריירה מתחילה בצה"ל: איך מסייעים לבני נוער להוציא את המיטב מהשירות הצבאי

יציאה לגדנ"ע

הגדנ"ע היא למעשה ההזדמנות הראשונה של בני הנוער לקבל איזה שהוא מושג ואיזו שהיא טעימה מהעשייה של צה"ל. הגדנ"ע מתקיימת ברוב המקרים בכיתה י"א ואורכת שבוע ובמהלכה בני הנוער מתנסים בפעילות צבאית במשך 5 ימים. מחקרים שנעשו בתחום מראים כי בקרב בני נוער שעברו גדנ"ע עולה הרצון לשירות משמעותי בצה"ל, כזה שיוציא מהמם את המיטב.

אימוני כושר לקראת הגיוס

למי מכם שכבר שירת בצה"ל, בטח ובטח בשירות קרבי, יודע כמה קשה לעמוד בדרישות הכושר הגופני. על מנת להקל על בני הנוער ועל ההתאקלמות שלהם בצה"ל, אנחנו ממליצים לבצע אימוני כושר שמצד אחד יכינו את המתגייסים ומצד שני גם יעצימו בתוכם את הרצון לעשות שירות משמעותי יותר. לא פעם, החששות שעולים בעקבות ההתמודדות הפיזית יכולים לפגוע בביטחון העצמי של בני הנוער ותפקידם של אימוני הכושר הללו הוא למנוע מצב כזה.

הכנה מנטלית לגיוס

לא פעם, בני נוער מביעים את החשש והחרדה שלהם מפני הגיוס, הקושי להכיר אנשים חדשים ולעמוד במצבים קיצוניים שלא היו מורגלים אליהם לפני כן. ברוב המקרים ההכנה המנטלית מתבצעת במסגרת אימון אישי פרטני ויש לה חשיבות מכרעת בכל הקשור למסוגלות של בני הנוער להתמודד עם תהליך הגיוס. זכרו, כאשר הבן או הבת שלכם מתגייסים, כל המשפחה שלכם מתגייסת וחשוב שתתנו את הדגש על הפן המנטלי, הוא ודאי לא פחות חשוב מהפן הפיזי.

לסיכום, אין ספק שכיום קיימים מגוון רחב של כלים שיכולים לסייע לבני הנוער להתגייס לשירות משמעותי בצה"ל וככל שיחקו יותר חלק בסדנאות ההכנה, כך הם ישתלבו טוב יותר בארגון.

נגישות
גלילה לראש העמוד