מדריך למעסיק הלחוץ: האם יש קשר בין הלחץ בעבודה בין ההתקרחות הגברית?

מנהל עסק מצליח וצריך לתת מענה תמידי ללקוחות, עובדים וספקים? אחראי בין היתר על רווחתם ופרנסתם של עשרות עובדים (אולי אפילו יותר)? מרגיש לפעמים קושי לאזן בין החובות והמשימות שלך בעבודה לבין שאר הדברים החשובים שיש לך בחיים? ובכן, אנחנו מניחים שאת כל הדברים הללו אתה מרגיש טוב מאד וכנראה שאתה בעצמך שם לב לביטויים שונים שלהם בגוף כמו קשיים בנשימה, שינה לא מספקת ועייפות ברוב שעות היום, אך האם ידעת שלצד כל הדברים הללו (שבהחלט חשוב להתייחס אליהם למען רווחתך), אחד מהדברים שלחץ גורם להם אצל גברים שממילא סובלים מהתקרחות גברית, הוא נשירה מוגברת ולמעשה החמרה של תופעת ההתקרחות? כלומר, מי ששואף להתגבר על הבעיה בדרכים שונות (ואכן יש דרכים כאלו), חייב להבין שאורח חיים רגוע זה משהו שחייבים לשאוף אליו, ואנו רוצים להסביר כעת על הקשר ההדוק בין הדברים הללו.

על הקשר בין לחץ להתקרחות הגברית

על פי מגזין Balding (בו תוכלו למצוא הרבה מידע חשוב על תופעת ההתקרחות והפתרונות האפשריים להתמודדות איתה), הסיבה הנפוצה ביותר להתקרחות אצל גברים היא התופעה המכונה ההתקרחות הגברית. מדובר למעשה על תופעה הורמונלית וגנטית שנגרמת כתוצאה מטרנספורמציה שעובר הורמון הטסטוסטרון הגברי שתופעת הלוואי שלה היא נשירת השיער וההתקרחות באזור הפדחת והמפרצים.

אם כך, אפשר להבין שאין ממש קשר בין הלחץ להתקרחות הזו, נכון? האמת שלא. אינספור מחקרים שבחנו את התופעה הזו לעומק הראו שעל אף כי מדובר על תופעה גנטית, היא נתמכת על ידי אורח חיים לא נכון, ובין היתר מדובר על תזונה לא מאוזנת, חשיפה לגורמים סביבתיים מסוימים כמו שהייה ארוכה בשמש או עבודה עם קסדה שמכבידה על הקרקפת, וכן אורח חיים המאופיין בהרבה מאד לחץ אינטנסיבי.

המשמעות של הדבר היא שמי שרוצה להתמודד עם הבעיה ושואף להחזיר לעצמו את השיער המלא והשופע, חייב למצוא את הדרכים לנטרל את הלחץ ולחיות בצורה רגועה ונכונה יותר. נכון, יש אנשים שחיים בשלום עם הקרחת והיא לא ממש מפריעה להם, אבל חשוב להבין שללחץ יש עוד הרבה השלכות נפשיות שליליות ולכן זה משהו שלא כדאי להקל בו ראש בכל מקרה. ואם כבר מדברים על דברים שתומכים בתופעת ההתקרחות הגברית, בהחלט חשוב להכיר דברים נוספים כאלו.

גורמים נוספים להתקרחות

גנטיקה

כאמור, תופעת ההתקרחות הגברית היא בעיקרה תופעה גנטית והורמונלית. זה אומר שהרבה פעמים אי אפשר לברוח מזה, אבל בהחלט אפשר להקל על זה ולטפל בזה.

מחלות

הרבה פעמים ההתקרחות מתחילה לתת את אותותיה לאחר מחלה כלשהי. לפעמים מדובר במחלה עצמה שאחת מהתופעות שלה היא נשירת שיער, והרבה פעמים אלו גם תרופות מסוימות שהתקרחות ונשירת שיער הן תופעות לוואי שלהן.

תזונה

הרבה פעמים תזונה לא מאוזנת לזמן ארוך עשויה לגרום לנשירה והתקרחות. על כן, גם כאשר מדובר בהתקרחות הגברית, ממש בדומה לחשיבות של נטרול הלחץ, חשוב גם לעשות בדיקות דם ולבדוק כי ההרכב התזונתי בגוף הוא אידיאלי ונכון.

 מדריך למעסיק הלחוץ: האם יש קשר בין הלחץ בעבודה בין ההתקרחות הגברית?

מצאו את הדרכים המתאימות לכם לאיזון נפשי

בשורה התחתונה – התמודדות עם תופעת ההתקרחות הגברית מצריכה יחס כולל לכמה וכמה גורמים בחיים, ואין ספק שלחץ בעבודה הוא משהו שחייבים להתייחס אליו. אם תצליחו לעשות שינוי אמיתי ולחיות חיים רגועים יותר, ולצד תמצאו טיפולים שמתאימים לכם, יש סיכוי לא רע שתצליחו להתגבר על הבעיה או לכל הפחות להפוך אותה לחמורה הרבה פחות.

* המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד