רכב תפעולי לעסק – מתי עדיף לקנות ומתי עדיף לשכור?

רכבים תפעוליים, הם לרוב פריט ציוד חיוני ביותר בעסקים שמשתמשים בהם. רכבים אלה, משמשים באופן שוטף להסעות ולשינוע סחורות ועוד. מדובר בדרך כלל בכלים יקרים יחסית, אשר מהווים רכיב חיוני בתפעול השוטף של העסק. מהו ליסינג ובמה הוא שונה מרכישה או השכרה? מתי כדאי לקנות רכב תפעולי כזה ומתי עדיף דווקא לשכור?

רכב תפעולי לעסק

אופן התשלום

ישנם באופן בסיסי שני אופני תשלום בולטים על רכב תפעולי: רכישה בבת אחת או שכירה. לרוב, יהיה מדובר על "ליסינג" והעסקה תתבצע מול חברות שעוסקות בכך. לעסקת ליסינג יכולות להיות ואריאציות רבות, אך באופן בסיסי, מדובר על שני סוגים, שהם מעין הרחבה של מושגי הרכישה והשכירה: ליסינג מימוני בכדי לרכוש רכב מסחרי וליסינג תפעולי במטרה לשכור רכב מסחרי.

ליסינג מימוני

בשיטה זו, שמכונה גם "ליסינג פרטי", רוכשים רכב תפעולי בתשלומים ועושים בו שימוש כבר מההתחלה. בעסקה כזו, נהוג לשלם חלק מהסכום במקדמה או בסוף, כתשלום להשלמת הרכישה. היתרון מול רכישה רגילה, הוא בפריסת התשלומים הנוחה.

ליסינג תפעולי

זה הוא הסוג השני של עסקת ליסינג נפוצה והוא כולל שימוש ברכב, יחד עם שירותי אחזקה שונים, כולל ביטוח, רישוי ותיקונים שוטפים. בליסינג תפעולי לא רוכשים את הרכב. זה הוא פשוט שילוב של השכרה עם שירותי אחזקה. גישה זו, נחשבת כמתאימה במיוחד לבעלי ציי רכב גדולים.

הטיפול השוטף

שכירת רכב היא פתח לטיפול טוב יותר ברכב – סובלים מפחות תקלות ובעיקר – מפחות השבתות של הרכב התפעולי עקב כך. המשמעות, היא פחות הפסדים כספיים. צמצום הוצאות האחזקה, מתבטא גם בכך שזקוקים לפחות עובדי אחזקה.

חסכון והפניית משאבים למה שחשוב יותר

השכרת רכב תפעולי מאפשרת להפנות משאבים של כסף, זמן וכח אדם, מהטיפול השוטף לדברים חשובים יותר. במקום לעסוק בתחזוקה וטסטים וכדומה, ניתן כעת למקד את התקציבים ותשומת הלב, יותר בטיפול בדברים שחשובים באמת לעסק, כקידום רווחים וצמיחה.

פישוט הליכים

שכירה של רכב תפעולי, עשויה לחסוך טרחה רבה, של תהליכי רכישה או ייבוא. זאת, במיוחד אם מדובר ברכבים תפעוליים מיוחדים. אלה עשויים להיות יקרים מהרגיל לרכישה, לא פשוטים לאיתור כרכב משומש במצב טוב ולהיות תהליך מורכב וממושך מבחינת ייבוא. הרבה יותר פשוט לשכור.

קלות ביצוע שינויים

שכירות מספקת גמישות, לשנות דברים לפי צרכיך. לעתים רכב תפעולי ידרוש תוספות ושינויים מיוחדים, כמו הוספת ארגז סגור מאחור. שינויים כאלה עשויים לדרוש תהליך ממושך, מייגע ויקר, בסיוע מהנדס רכב, לביצוע השינוי ולקבלת אישור על השינוי ברכב. שכירת רכב מוכן מהסוג והמפרט הדרוש, תספק פתרון תחליפי, מהיר וזול יותר.

 

לסיכום

לשכירת רכב תפעולי יתרונות רבים ולכן זו היא אופציה, שכדאי לכל מי ששוקל זאת לבחון לעומק.

נגישות
גלילה לראש העמוד