עישון במקום העבודה: מהחוק ועד חובותיו של העובד

עישון במקום העבודה

מקומות עבודה שונים ממקומות אחרים בכך שקיימת עליהם הסדרה מיוחדת הקבועה בחוק. קיימים תקני בטיחות וזהירות מונעת אשר מיועדים מלכתחילה אך ורק למשרדים, מפעלים וכל מקום בו מתקיימים יחסי עובד מעביד. נושא העישון זוכה להתייחסות רבה בחוק וכולל הרבה הגבלות שונות על מכירה, צריכה ועישון במקומות שונים. במאמר הזה אנחנו נעשה סדר בכל מה שנוגע לעישון במקום העבודה וגם ניתן טיפים והמלצות איך לעשות זאת באופן שיכבד את הסובבים וגם יאפשר לכם ליהנות מעישון.

שמירה על סביבת עישון נקי

קיימים כמה דברים פשוטים שאם תיישמו אותם, אתם תשדרו לעמיתים שלכם בעבודה כמו גם לבוסים שלכם או אפילו לעובדים זוטרים יותר שאתם עושים מאמץ לשמור על סביבה נקיה.

ראשית, אם אתם משתמשים בסיגריה מגולגלת מכל סוג שהוא, חשוב לשמור על הניקיון. סיגריות מגולגלות משאירות אחריהן לעיתים לכלוך. אם משתמשים בגריינדר, חלק גדול מאותו לכלוך נמנע ולא נופל על הריצפה או הריהוט בחדר העישון. מכונת גלגול גם היא תעזור לכם לגלגל סיגריות בצורה מדויקת יותר ולא לאבד טבק או חומרים אחרים.

בכל פעם שאתם ניגשים לעשן, עוד לפני העישון, בדקו שיש לכם מאפרה מתאימה, כזאת שלא עף ממנה האפר. זכרו לזרוק אליה גם את בדל הסיגריה ולבסוף, לפני שאתם עוזבים את פינת העישון, שיקלו לפנות את המאפרה אל הפח. מאפרות עם אפר ובדלים נוטות להפיץ ריח חריף במשך זמן רב. כמו כן, קיים תמיד סיכון שהן יפלו ויגרמו ללכלוך רב.

חוקי עישון במקום העבודה

המחוקק אוסר למעשה על עישון במקומות העבודה למעט במקרים מאד מוגדרים. האיסור לעשן הוא גורף והאחריות לוודא שהוא מתקיים היא על המעסיק. אי ציות או מחדל באכיפה של האיסור יכולים להגיע לידי קנסות כבדים למעסיק.

החוק מתיר עישון במקומות העבודה בתנאים מאד מחמירים. דרוש להגדיר חדר שיהיה מיועד לעישון. על החדר להיות מאוורר באופן סביר. כמו כן, העישון בחדר הזה צריך להיות מופרד מיתר החללים במקום העבודה. למעשה, פינת העישון לא אמורה להפיץ עשן וריח עישון לשאר החללים כי זה נחשב לעישון פסיבי.

שימו לב שעישון פסיבי בעבודה, כלומר שהות ליד אדם מעשן, יכולה להסתיים בתביעה של העובד את מקום העבודה, דבר שיש לו כבר תקדימים משפטיים.

מי שמעשן סיגריות רגילות, אלו הכללים שהוא צריך להכיר. ניתן כמובן לצאת ממתחם העבודה בהפסקה ולעשן בחוץ ובכך לפתור את הבעיה. מומלץ שלא לעשן במקום העבודה או ממש מחוצה לו חומרים שאינם אחרים מטבק עישון רגיל.

קיימת אפשרות נוספת והיא עישון באמצעות וופורייזר. עדיין, לא נוכל לעשן ממש במקום העבודה ונצטרך לסור לפינת העישון. היתרון בוופורייזר יכול להיות בריח. למעשה, המכשיר מנדף אדים ולא עשן. לכן העישון באמצעותו גורם להרבה פחות ריח מסביב וגם לא מכתים את סביבתו, הריהוט או הקירות, בריח עישון חריף. זה יכול להיות פתרון טוב למקומות עבודה בהם יש פינת עישון שהיא מאד סמוכה למקום העבודה הרגיל.

 

חשוב לזכור שעישון היא בחירה שכל אדם עושה לעצמו. כמו שלא נרצה שאחרים יבחרו בשבילנו התנהגויות שונות, כך הם לא מעוניינים שאנחנו נכפה עליהם. מי שמבין זאת הופך למעשן אחראי אשר דואג לסביבת עישון נקיה ולהפרדה בין העישון שלו והריח שהוא מפיץ, לבין מי שאינו מעשן או אפילו אינו מעשן כרגע. כאשר מדובר במקום העבודה, עליכם כעובדים להבין שזהו לא רק נימוס, אלא כללי התנהגות מחייבים מבחינת החוק.

נגישות
גלילה לראש העמוד