נתינה היא ערך עליון: כיצד נחנך לתרומה לזולת?

הנתינה היא עזרה לאחר, והיא הערך הכי חשוב שתוכלו ללמד את הילדים שלכם. ישנן דרכים שונות לחנך את הילדים לנתינה ותרומה, ואפשר לתת ולהעניק במקומות ובשיטות רבות.

מהי נתינה?

הנתינה היא הענקה לאחר ללא ציפייה לתמורה. הנתינה יכולה להיות לאנשי הבית, למשפחה, לקהילה שחיה בשכונה, וגם לעולם עצמו באמצעות התחשבות בניקיון ובאיכות הסביבה. ההשקעה באחרים עשויה להיות השקעה מהזמן הפרטי, למשל איסוף פסולת לאומנות או למחזור החומר, או עזרה כלכלית לאלה שזקוקה לה. היא נתינה מהכישורים ומהיכולות שיש לכל אחד שגורמות לצד השני להרגיש טוב, וגם לנותנים ששמחים לתרום מעצמם. המשמעות שהעזרה לאחר מעניקה לנותנים היא עוד סיבה מצוינת להמשיך ולתת. והגורם הכי חשוב הוא הילדים שמקבלים דוגמה לנתינה ללא ציפייה לתמורה בחזרה.

איך אפשר לחנך את הילדים לנתינה?

חינוך הילדים לנתינה ולתרומה הוא חלק חשוב מההכנה שלהם לחיים בוגרים. הילדים הם יצורים טהורים שנהנים מחברתם של אחרים ורוצים לעזור ולתת, אם הסביבה שלהם מאפשרת ומעודדת את הנתינה. החינוך לעזרה לזולת חשוב להגברת האהדה, לפיתוח היצירתיות בעזרת המחשבה על האחר ועל שבה אפשר להעניק לו, ואף עשויה להעלות את הביטחון העצמי. בגילאי הגן אפשר לראות את הנתינה בחצר המשחקים בין הילדים, ולעודד אותם לשתף ולחלוק עם אחרים את המשחקים שלהם. הדוגמה האישית שהילד מקבל היא הדרך הטובה ללמד אותם על נתינה והענקה לאחרים. כשהילד רואה את ההורה שנותן לאחרים מהזמן ומהאמצעים שלו הוא לומד שכך הוא צריך להתנהג, והערך המוסף של הנתינה אצל ההורה משפיעה על מה שהילד חושב על לתת לאחרים. אפשר לקחת את הילדים לפעילות התנדבותית יחד אתכם לפי הבחירה שלהם, וללמד אותם על ההענקה לאנשים אחרים ולעולם. ההתנדבות יחד יכולה לפתח את המודעות לסביבה ולסובבים ואת היצירתיות בדרכי הנתינה.

דרכים שונות לנתינה דרך אתר Jgive

אתר ג'ייגיב הוא עמותה ללא כוונת רווח שדרכה ניתן להעניק לאחרים בארץ ובעולם. העמותה היא בית המאגד עמותות שונות תחת קורת גג אחת, ונותן את האפשרות לרתום את הילדים יחד אתכם לנתינה לאחרים. הילדים יוכלו להכיר עמותות שעובדות למען ילדים בחינוך המיוחד, כאלה שתורמות לאנשים עם בעיות רפואיות שונות או עמותות למען יהודים ויהדות בארץ ובמדינות אחרות. התרומה דרך האתר היא קלה ונוחה, כך שהילדים יוכלו להיות חלק פעיל בתהליך וללמוד על הנתינה והחשיבות שלה. בבלוג של האתר תוכלו לקרוא על התחומים השונים של הפעילויות של העמותות, על הדרכים השונות לתרום ועל דרכים שבהן הנתינה נותנת בחזרה.

 

 

לסיכום

הנתינה היא אחד הגלגלים שמניעים את העולם, וההזדמנות לתת נמצאת בכל מקום ובכל תחום. ההשקעה באחרים נותנת חזרה ומעניקה שמחה ומשמעות, וכן דוגמה אישית לילדים. החינוך לנתינה הוא דרך לגרום לילדים לפתח את האהדה ולהעלות להם את הביטחון העצמי, והדוגמה האישית היא השיטה הטובה ביותר לחינוך לנתינה. הילדים יכולים ללמוד מההורים דרך משחק משותף, דרך פעילויות התנדבויות שונות ודרך הנתינה של ההורה שהילד מושפע ממנה. החינוך לנתינה נרכש גם דרך פעילויות מגוונות בבית הספר ובפעילויות של אחר הצוהריים. עוד דרך שבה ההורים יכולים לחנך את הילדים לנתינה היא תרומה דרך את ג'ייגיב. העמותה היא דרך קלה ונוחה לתרום לעמותות שונות שפועלות למען נזקקים בארץ ובעולם, כמו עמותות שעוזרות לילדים בעלי צרכים מיוחדים או לחולים במחלות שונות. האתר מלווה בבלוג ששם הם יוכלו לקרוא על העמותות ועל הנתינה לאחרים.

נגישות
גלילה לראש העמוד