מודל SWOT: איך הוא יכול לסייע לכם בעסק?

כל מי שאי פעם הקים עסק או תכנן אסטרטגיה עסקית כלשהי, וודאי שמע על מודל סווט, שהרי מדובר במודל לניתוח אסטרטגי של הארגון, כשההתמקדות היא הן ברובד הפנים ארגוני והן ברובד החיצוני. בהתאם לניתוח SWOT, ניתן לאמוד את סיכויי ההצלחה של העסק. כיצד תנתחו את נתוני הארגון בהתאם למודל, וכיצד הוא יסייע לכם להצליח? במאמר שלפניכם תמצאו את כל המידע החיוני.

מודל SWOT

מהו מודל SWOT?

כיום קיימים לא מעט מודלים שמסייעים לתכנן את האסטרטגיה העסקית של ארגונית רבים, כמו גם עמותות ועסקים קטנים. בין שלל המודלים הללו, ישנו מודל שימושי ויעיל, הלוא הוא מודל סווט, שראשי התיבות שלו הן: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats.

המודל מתחלק לשני רבדים:

  • ברובד החיצוני ננתח את ההזדמנויות והאיומים של העסק (למשל אם ישנו כנס בתחום העיסוק שלכם שיכול להוות הזדמנות פז לפרסום, או שמא מתחרה שמציע שירות דומה לשירות שלכם ואתם חולקים את אותו קהל היעד וכו').
  • ברובד הפנימי ננתח את החוזקות והחולשות של הארגון עצמו (מה מייחד את העסק, איפה אתם חזקים יותר ביחס למתחרים או לחלופין איפה נקודות החולשה שלכם? האם התקציב נמוך ביחס למטרות?).

ניתוח נתוני העסק בהתאם למודל הנ"ל, חייב להיעשות באופן מושכל ותוך חשיבה רבה, זאת משום שהמודל עשוי להועיל לתכנון העסקי באופן משמעותי.

ניתן ליצור את מודל סווט באופן ויזואלי, מה שמאפשר לכם להביט על העסק ממבט על, ולקבל ראייה היקפית ומדויקת בנוגע להצלחות שלכם.

כיצד המודל יועיל לעסק שלי?

למעשה, המודל מאפשר לנו להכיר את הארגון באופן מעמיק, ולזהות את הפוטנציאל החבוי בו. במהלך ניתוח מודל סווט, וודאי תבחינו שאתם מצליחים למנות לא מעט רעיונות נהדרים בעבור העסק שלכם כמו גם אסטרטגיות שמותאמות לו באופן אישי (תוך התחשבות בכל הפרמטרים שמרכיבים את המודל: הזדמנויות, איומים, חולשות וחוזקות).

המודל יאפשר לכם לראות את כל הפרמטרים שמרכיבים את העסק שלכם, כשתוכלו להבין באילו מקומות אתם חזקים יותר ובאילו פחות, וכך תוכלו לבנות תכנית עסקית ותכנית שיווקית מוצלחת וממוקדת. יתרה מזאת, המודל משפיע בין היתר על קבלת ההחלטות שלנו בתוך העסק. באמצעות ניתוח נכון ומדויק, תוכלו להגדיר יעדים עסקיים ולתכנן את התהליך עד להשגתם.

כמו כן בתור מנהלי העסק, תוכלו ליצור מודל SWOT אישי, שיסייע לכם להתייעל ולהשתפר מבחינה ארגונית, כשהכוונה היא שתנתחו את עצמכם כמנהלים באמצעות המודל. נוסף לכך, ראוי לציין שיש לא מעט אנשים שנעזרים במודל על מנת להגשים חלומות אישיים, ולא רק מטרות עסקיות.

 

לסיכום, מודל SWOT הוא מודל עסקי נהדר שיכול לסייע לכם לייעל את העסק ולתכנן את האסטרטגיה העסקית בקפידה ובהתאמה אישית לארגון. ניתן להיעזר ביועץ עסקי לצורך התהליך, אך מוטב להתחיל אותו באופן עצמאי ולחשוב על כל הפרמטרים שמרכיבים את המודל, תוך תשומת לב לכל הפרטים הקטנים. בהצלחה!

השארת תגובה