כל מה שרציתם לדעת על ספרי הלכה ולא ידעתם את מי לשאול

האמת היא שזה לא משנה איפה אנחנו ממקמים את עצמינו על סקאלת הזיקה לדת, לא ניתן להתכחש לעבודה כי היהדות היא עולם תרבותי עשיר ומרתק. מעבר לחגים שרובינו נוהגים לחגוג כך או אחרת, לשירים ולסיפורי העם המוכרים, בחלוף השנים יצאו לאור העולם אלפי ספרים וטקסטים חשובים ומרתקים. נראה כי אצל רובינו, בעיקר אלו שלא קרובים לעולם הדת וההלכה, קיים בלבול ממשי בין סוגים שונים של ספרים ובאופן כללי בין מושגים שונים בעולם היהודי. בפרט, נראה כי רבים כלל לא מבינים מהם ספרי הלכה, ואת המושג הזה אנחנו רוצים לבאר ולפרש כאן היום. אם ככה, מיד נספר לכם כל מה שחשוב לדעת על ספרי הלכה באופן כללי, אבל קודם לכן – טיפ מנצח איך תוכלו להשיג ספרי הלכה שונים כיום.

ספרי הלכה אונליין

בעבר, מי שחיפש ספרי קודש וכאלו הקשורים בדרכים שונות לעולם היהדות, נאלץ היה לחפש בחנויות יהדות לרוב ולשלם מחירים גבוהים, וכן לכתת רגליים הרבה פעמים בחיפוש אחר כותרים ספציפיים. מטרתם של ספרי הלכה בדרך כלל היא לפסוק הלכה, ובדיוק בגלל זה מדובר על ספרים שהיו מבוקשים מאז ומתמיד יותר מאחרים, מה שהקשה עוד יותר על מציאה שלהם. כיום למרבה המזל השתנתה התמונה לחלוטין. תוכלו למצוא באתר אוצר ספרים מגוון ספרי הלכה שונים כגון ״אשי ישראל – הלכות תפילה״, ״טהרת בת ישראל״, ״שובי לשלום – איגרת לחיילת הדתית״ עם כל ההלכות והכללים שחשוב לדעת ועוד. את הכל תוכלו להזמין אליכם עד הביתה במשלוח מהיר במחיר משתלם אז לגמרי שווה להכיר.

 

 

על ההלכה

הלכה היא הכינוי ביהדות לכלל החוקי של פיהם מצווה אדם יהודי לנהוג. כאשר ישנה מחלוקת לגבי התנהגות מסוימת מתקיים דיון בין החכמים המכונה דיון הלכתי. במהלך הדורות חלק ההלכה הפך לכינוי לספרים העוסקים בפסיקות הלכה בלבד כמו שולחן ערוך. כך למשל, התלמוד שנחשב ברובו לספר הלכה במהותו, הפך עם השנים לחלק עצמאי בתורת ישראל. במשך הדורות התפלגה היהדות לזרמים שונים על רקע פסיקות הלכה. בחלק מהמקרים היה זה פילוג בנוגע לפרשנות שונה של המקרא כגון המחלוקת המפורסמת בין הצדוקים לפרושים.

ספרי הלכה

כיום, על אף שהמשנה והתלמוד אינם נחשבים בהגדרה לספרי הלכה, הם בהחלט משמשים כך במקרים רבים הלכה למעשה, כך שבהרבה מקרים בהם אנשים מחפשים ספרי הלכה עם בכלל מתכוונים לקבצים הללו.

מעבר לכך ישנם ספרי הלכה קלאסיים המחולקים באופן הבא:

ספרי הלכה מתקופת הגאונים, למשל –

  • שאילתות דרב אחאי: הלכות הנוגעות לתקופה ההיא על פי סדר פרשיות השבוע.
  • הלכות פסוקות: הספר הראשון שנחשב לספר הלכה פר אקסלנס.
  • הלכו גדולות: חובר בעקבות הלכות פסוקות עם נושאים מגובשים ונרחבים יותר.

ספרי הלכה מתקופת הראשונים:

  • הלכות הרבי אלפס: הלכות בנושא שלושת סדרי משנה.
  • פסקי הרא״ש: ספר הלכה של רבינו אשר על סדר הש״ס.
  • ארבעה טורים: ספר מקיף שנוגע לתחומים שונים בחיים של כל אדם יהודי.

כמובן שמאז ועד היום נכתבו עוד מאות ואולי אפילו ספרי הלכה. השינוי בזרמים והצמיחה הדמוגרפית של העם היהודי יצרו הרבה חוכמה וגישות שונות וכיום ניתן למצוא לא מעט ספרים העוסקים בהלכה.

בשורה התחתונה, אין מה לחשוש ותמיד אפשר וכדאי לשאול עוד וללמוד על התחום. כמובן שכאשר אתם מעוניינים לרכוש ספרים כאלו, אנו ממליצים בחום על הזמנה אונליין מאוצר ספרים שתחסוך לכם הרבה מאד כסף ומאמץ.

נגישות
גלילה לראש העמוד